Menu

Weekendens kampe

image
16. marts 2022 kl. 15:34

U19

U19 division var i søndags på besøg i AB, som lå lige foran os i tabellen.

De første 25 min sad AB total på kampen.

Vi var på hælene, og havde virkelig svært ved at løse vores opbygningsspil.

Langsomt kom vi ind i kampen og sluttede 1 halvleg af bedre end vi startede.

1-0 til AB ved halvleg

Vi fik rettet lidt til og kom ud med et meget bedre udtryk til 2 halvleg.

Vi satte os på kampen og det blev 1-1.

Et hjørnespark bragte igen AB på vinderkurs.

Men et klasse frisparksmål sendte Næsby på 2-2.

Hele 2 halvleg foregik på Næsbys præmisser, og vi havde chancerne til sejr

God moral, og en stor indsats giver tro på at en fortjent sejr venter lige om hjørnet

AB-Næsby 2-2

 

1-1 Mikkel Ladefoged

2-2 Jakob Gaarde

 

Næste kamp er søndag 12:00 hjemme mod Nykøbing FC

 

U17

U17 på besøg i AB.

En kamp hvor der gerne ville spilles fodbold fra begge hold. Vi stater fint i første halvleg og har styr på tingen og går til pause foran 0-2.

I pausen snakker vi om hvor vigtig det er vi kommer ud og forsætte hvor vi slap, samt være bedre på 2 bolde.

AB kommer stormede ud fra anden halvlegs start og vi kommer under pres og de får reduceret til 1-2 og derfra bliver det en kamp vi har svært ved og finde ind i igen.

- Vi sætter mange bolde på spil.

- Vi tænker meget direkte.

- Svært ved og holde i bolden.

Så det bliver en anden halvleg hvor vi må rykker os tættere sammen i bussen og arbejde for det som et hold.

Så en god første halvleg hvor vi så fint ud i fase 1-2.

En anden halvleg hvor rykker tætter sammen som hold.

Vi vinder dog kampen 2-3

 

Mål:

0-1 Kasper Hørslev

0-2 Philip Hallundbæk

1-3 Kasper Hørslev

 

Næste kamp er søndag 14.15 hjemme mod Nykøbing FC

 

U16

U16 startede i søndags tuneringen med en kamp mod MG&BK – Til kampen var udtaget 5 U15 spillere.

De første 10 minutter, skulle vi bruge på at finde sammen som hold og samtidig skulle finde linjen fysisk.

Langsomt herefter får vi bedre styr på opbygningsspillet fase 1 og 2, og får skabt fine muligheder via hurtigt kombinationsspil.

Gennem hele kampen kæmper vi dog med MG&BK´s direkte spil med mange bolde dybt i vores bagrum, og de får skabt flere chancer på denne bekostning.

Vi går til pause med 1-1 hvor Milan laver et flot hovedstødsmål, efter et flot indlæg fra Mose.

I pausen snakker vi om at vi skal fortsætte vores spil på kuglen og forsøgte at afstemme vores bagerste linje ift. deres dybe bolde.

Desværre begynder trætheden at melde sig i løbet af anden halvleg og vi får ikke fundet samme opspilsmøntre hvor MG&BK bliver farlige på omstillinger.

Kampen ender 3-1 til MG&BK.

 

1-1 Milan Leschly

 

Næste kamp er søndag 16:15. hjemme mod Haderslev FK

 

U15

U15 var ligeledes på besøg i MG&BK i søndags.

Efter en flot første halvleg hvor vi sidder på spillet og skaber pænt med chancer går vi til pause med en 1-0 føring.

Herefter bliver desværre for passive og kommer til at spille foran MG&BK´s pres, hvilket gav dem større muligheder for omstillinger – hvilket resulterer i en 2-1 føring til MG&BK.

I slutminutterne skulle der satses hvilket resulterede i at MG&BK kunne lukke kampen til en 3-1 førring.

 

0-1 Frederik Byrrisen

 

Næste kamp er lørdag d. 26/3 hjemme mod VRI

 

U14

U14 spillede ude mod Sønderborg, det var en kamp som vi langt hen af vejen dominere fuldstændig, men kæmper med at få skabt chancerne når vi nærmede os deres felt. Vores pres sad i skabet flere gange, hvilket gør vi hurtigt får bolden tilbage og de ikke rigtig formår at blive farlige, udover 1-2 bolde de spiller i bagrum, hvor vores målmand flot kommer ud af målet.

I anden halvleg lykkedes det så endelig at få bolden i kassen, vores højreback er gået med og brager bolden i mål et godt stykke ude. Det er bl.a. noget af vi arbejdede rigtig meget med i december, så det var fantastisk at se det give pote i kamp!
De sidste 5 minutter bliver lidt nervøse og vi kæmper hårdt alle mand og får taget sæsonens første sejr, vel fortjent på spil og chancer.



 

Sønderborg 0-1 Næsby


Målscorer: Asger Clausen



 

Næste kamp er en opvisningkamp mod BK Frem, før vores 3 division skal spille kamp mod deres ditto

 

U13

Lørdag mødte U13 Aarslev BK på hjemmebane.

Vi havde fokus på erobringsspillet, men det blev svært, da Aarslev spillede meget direkte. Hvilket de var meget dygtige til, og vi ikke var var i stand til at løse.

 

Samtidig var det en dag hvor vores boldomgang var mindre god, til forskel fra de fleste andre præstationer.

En rigtig ærgerlig dag på kontoret, som viser vi stadig har en del at lære.

 

Vi endte med at tabe kampen 1-5.

 

1-2 Gustav Frederiksen.

 

Næste kamp er lørdag d. 26/3 ude mod SFB.

Luk